Tatran súpera rozobral, ale nezdolal

Prešovským futbalistom úvodné zápas jednotlivých častí sezóny akosi nesedia. V prvom kole mali doma "na lopate" Michalovce. Vzišla z toho však len bezgólová remíza. Tá sa zrodila aj prvom zápase odvetnej časti so Šaľou. Tatran svoju hernú nadvládu nad súperom do plného bodového zisku nepretavil.

Tréner Slovana Duslo Šaľa Martin Babinec po zápase tvrdil, že remíza nie je vôbec náhodná. Vraj si Tatran Prešov dôkladne zmapovali a vedeli o jeho prednostiach aj slabších stránkach.

S "kiksom" vraj kalkulovali

"Napriek tomu musím povedať, že prvý polčas sme ustáli s veľkým šťastím," priznal tréner hosťujúceho mužstva. "Prešovčania mali dosť príležitostí na to, aby zápas vo svoj prospech rozhodli už v tejto časti. S nátlakovou hrou súpera sme sa nevedeli vyrovnať. Nuž a smerom dopredu sme v podstate nič podstatné nevymysleli. Spôsobovali to aj pomerne ľahké straty lopty. V druhom polčase mal Tatran naďalej územnú prevahu, ale do šancí sa už tak často nedostával. Nakoniec smoliarsky okamih domácich, pre nás zase šťastný rozhodol, že sme vyrovnali. Netajím, pri študovaní prešovskej hry sme možné podobné zaváhanie pripúšťali. Hráčom sme prízvukovali, že takáto, akú vyrobil brankár, môže prísť. Aby boli aj na takúto situáciu pripravení."

Hrúbka pokazila herný dojem

Tréner prešovského Tatrana Roman Pivarník podčiarkol danú tohtosezónnu skutočnosť. Zeleno bieli vstupy do jesennej a jarnej časti výsledkovo nezvládli. "V prvom polčase hralo naše mužstvo veľmi dobre," hodnotí R. Pivarník. "Vychádzala nám kombinačná hra. Mali sme prevahu. Súpera, ktorý hral z hlbokého bloku, naši hráči dokázali "rozobrať", vytvoriť si šance. Žiaľ, tie ale, s výnimkou jednej Kaplanovej, ostali nevyužité. Pri tej druhej, kedy šiel sám na brankára mal náš útočník zakončovať a nie sa zamotať do zbytočných kľučiek. V druhom polčase sme už nehrali tak aktívne ako v prvom. Prevaha tu stále bola. Nevidel som už ale takú chuť ako do prestávky, dať druhý, prípadne tretí gól. Na upokojenie sme ho potrebovali. Pri najtesnejšom náskoku môže prípadná jediná chyba, kontaktný gól, pokaziť celý herný dojem. Nám sa to, žiaľ, po chybe Buchtu stalo. Išlo o nevynútenú chybu, aká sa stáva zriedka. Nám sa prihodila za stavu 1:0, takže asi tá skôr rozhodla o osude zápasu. Pravdou ale je, že na gól niekedy potrebujeme veľa šancí. Pozitívne je, že si ich vytvoriť vieme. Iná vec je už ich realizácia."

Reakcie publika poznajú

Milošovi Buchtovi v bráne Tatrana sa niečo podobné, čo sa mu "podarilo" v zápase so Šaľou, stalo aj v generálke na ihrisku majstrovskej Žiliny. Domáci ale jeho zaváhania v druhom polčase vtedy nepotrestali. "Na brankároch je každú chybu vidieť najviac. Nestávajú sa iba Buchtovi, ale aj špičkovým svetovým gólmanom. Otázkou je, za akého stavu sa pritrafia, do akej miery ovplyvnia výsledok. Mužstvo spolu vyhráva aj prehráva. Je to vecou celého tímu, aj nás trénerov. Čo dodať, aj také momenty sa vo futbale prihodia." Niektorí diváci v hľadisku po tejto jedinej hrúbke pokrikmi vyháňali svojho brankára z trávnika... "Reakcie časti prešovského publika poznáme. Keď sa nedarí, či príde chyba, zatracujú a odvolávajú hráčov, trénerov aj funkcionárov. Pomôžu nám len vtedy, keď vyhrávame o tri , štyri i viac gólov."

Zdroj: Korzár, 03.03.2008