Dukla Banská Bystrica - 1.FC Tatran Prešov 2:1 (1:1)

Góly: 8. Adámik, 64. Adámik (11 m) - 16. Belejík
ŽK: 34. Hučko, 90.+ Pich - 29. Katona, 38. Farbák, 44. Piter-Bučko, 56. Ižvolt, 62. Josl
ČK: 64. M. Pančík ml. za sotenie protihráča
Rozhodovali: Valášek - Balko, Kubica
Návšteva: 1 670 divákov

SITA
Na rozmočenom teréne lepšie začala Dukla, už v 4. minúte trafil Hučko hlavou žrď prešovskej bránky. Domáci z úvodného tlaku vyťažili gól z rohu: center Pančíka išiel v 8. minúte priamo na hlavu Adámika, ktorý poslal loptu presne k žrdi - 1:0. Domáci hrozili aj ďalej, v 11. minúte po centri Turňu Hučko prekonal gólmana hostí Diviša, ale na čiare zachránil obranca Čep. Udrelo však na druhej strane: v 16. min zľava nacentroval Papaj loptu do šestnástky, Boroš ju nevyrazil, ocitla sa pred Belejíkom, ktorý presne namieril do opustenej bránky - 1:1. Duklu gól zaskočil, no napriek tomu sa snažila dostávať sa dopredu po krídlach. Nebezpečný bol center Pančíka v 24. min, keď Hučko hlavičkoval tesne vedľa žrde. Pohrozil aj Kuzma v 39. min, jeho šancu však Diviš zneškodnil. Obe mužstvá predvádzali v I. polčase nadpriemerný ligový futbal, hráči bojovali o každú loptu.

V II. polčase zaujal divákov najmä nevýrazný výkon arbitra Valáška. Po vystriedaní oboch útočníkov Dukly v 58. min prišli zaujímavé momenty, keď najprv Prešovčania nevyužili brejk dvoch proti jednému. Loptu zachytil brankár Boroš, ktorý rýchlo rozohral a Ďuriš na opačnej strane vnikal do malého vápna. Nedovolene ho však zastavil Josl a rozhodca Valášek nariadil penaltu. Dlho sa však čakalo na jej exekúciu. Ešte pred pokutovým kopom si neudržal nervy na uzde Pančík, rukami drgol Josla, ktorý predtým videl žltú kartu a banskobystrický stredopoliar si vyslúžil červenú. Adámik v 64. min jedenástku premenil a Dukla išla do vedenia - 2:1. Prešovčania mali od tejto chvíle výhodu jedného hráča navyše, ktorú ale nevyužili i keď si niekoľko šancí vypracovali. Dukla hrozila z brejkov, ale diváci na Štiavničkách v dobrom zápase už gól nevideli.

Denník Šport
Na ťažkom podmočenom teréne sa Dukla nečakane predstavila s novou stopérskou dvojicou Adámik – Chmelík, z ktorých prvý menovaný sa zásluhou dvoch gólov stal hrdinom zápasu. Namiesto zraneného Poljovku si kapitánsku pásku navliekol brankár Boroš, ale ten si mohol spytovať svedomie za vyrovnávajúci gól hostí, keď zle odhadol Papajov center a nepomohli mu ani spoluhráči. Banskobystričania mohli zápasový rébus vyriešiť za jedenásť minút, z troch dobrých hlavičiek sa však ujala iba Adámikova, aktívnemu Hučkovi zoškrtali gólové vyhliadky prešovskí obrancovia. Prešovčania túžili prelomiť nepriaznivú sériu bez gólu a víťazstva, čo z polovice dokázali. Zásluhou Belejíka skórovali v lige po dlhých 352 minútach, nakoniec im to však nebolo nič platné. Domáci tréner Jankech v 58. minúte vymenil oboch útočníkov, čo nakoniec prinieslo trojbodový zvrat. Hostí nasrdil verdikt neistých rozhodcov v 62. minúte, v ktorej Ďuriša v šestnástke zastavil Josl. Z dvoch následných momentov – ofsajd útočníka Dukly a faul prešovského obrancu – je spornejší ten prvý. Po Pančíkovom skrate hrali hostia ešte polhodinovú presilovku, ale v nej nič nevymysleli.

B. Bystrica: Boroš – M. Turňa, Adámik, Chmelík, Savič – M. Pančík, Pleva, Seye, Hučko – M. Kuzma (58. M. Ďuriš), V. Gajdoš (58. Pich, 90+. Uškovič)

1.FC TATRAN: Diviš – Ščasný (89. Jurčo), Farbák, Čep, Josl – Papaj, Piter-Bučko (74. Guba), Hanek, Ižvolt (74. Drakul) – Katona, Belejík

POVEDALI PO ZÁPASE:

Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): "Bol to už tretí zápas v priebehu týždňa, cestovali sme do Bratislavy, do Košíc. Takže som mal obavy, i keď som povedal, že dobre trénované mužstvo by to malo vydržať. Navyše sme mali zraneného Poljovku, namiesto ktorého som nasadil mladého Chmelíka a svojej roboty sa zhostil celkom dobre. Začali sme dobre, mali sme niekoľko možností, viedli sme po jednej z našej štandardiek, inkasovali sme po našej chybe. Po góle sme trošku odišli, boli sme nepresní, ale chceli sme vyhrať. Vymenil som oboch útočníkov, pretože nehrali tak, ako som si predstavoval. Ďuriš priniesol väčší pohyb do hry a jeho vniknutím do šestnástky sme konečne kopali jedenástku. Adámik ju premenil, škoda len, že sme pri tejto príležitosti mali vylúčeného hráča. Potom sme sa stiahli a som rád, že sme to dotiahli do víťazného konca."

Roman Pivarník (tréner Prešova): "Úvod zápasu sme nezachytili. Dukla mala tri rohové kopy a jeden využila. My sme sa snažili stav skorigovať a zo štandardky sme napokon vyrovnali. Hra sa odvíjala zväčša v strede poľa, oba tímy sa snažili vyhrať. V druhom polčase rozhodla penaltová situácia. Ťažko sa mi k nej vyjadruje, musím si to pozrieť na videu, no podľa mňa jej predchádzal ofsajd a aj faul bol diskutabilný. Ale nechcem to hodnotiť, bolo by to neobjektívne. Vyjadrím sa k tomu v pondelok."