1.FC Tatran Prešov - MFK Ružomberok 3:2 (1:1)

Góly: 2. M. Penksa, 62. Pikl, 90.+ Prekop - 26. a 78. Zošák
ŽK: 80. Šafranko, 83. Josl - 17. Zošák, 21. Lačný, 39. Božok
ČK: 43. Lačný po druhej ŽK
Rozhodovali: Hracho - Sluk, Mikolaj
Návšteva: 4450 divákov

Na šmykľavom teréne sa aktéri postarali o rušný a zujímavý futbal. Vedenia sa ujali domáci Prešovčania na začiatku druhej minúty. Katona s Papajom potiahli akciu a druhý menovaný poslal do šestnástky center. Kaplan naň nedočiahol, no za ním stojaci Penksa poslal šmýkačkou loptu do siete. Hostia reagovali okamžite. V 4. min pohrozil Zošák, no prienik stredom obrany nazakončil. Domáci hrali kombinančný futbal, hostia sa spoliehali na dlhé lopty, ktoré smerovali predovšetkým na Zošáka, ktorý hrozil centrami do prešovskej šestnástky. Po jednom z nich sa v 26. min zblokovaná lopta dostala k Zošákovi, ktorý hlavou zblízka vyrovnal. V ďalších minútach zase prekypovali aktivitou domáci. Hajdúchovu pozornosť skúšal Josl. Na druhej strana minútu pred prestávkou prekazil prienik Hodúra gólman Buchta. Tesne pred odchodom do kabín videl hosťujúci Lačný po druhej žltej karte červenú za zdržiavanie hry. V druhom polčase prišiel očakávaný nápor domácich, ktorí hrali presilovku. Usadili sa na polovici Liptákov, lopty síce smerovali do pokutového územia, no vyložené šance z toho nevzišli. Hostia, hoci hrali oslabení, iba nebránili, práve naopak, domácim neustále hrozili. Aktívny bol najmä Zošák. V 59. min sám pred Buchtom vysoko prestrelil. Po troch minútach udrelo na opačnej strane, keď Pikl z tridsiatichpiatich metrov prestrelil všetko vrátane Hajdúcha - 2:1. Hostia však opäť dokázali vyrovnať. Neúnavný Zošák nedal Buchtovi šancu po centri z ľavej strany a bez prípravy nekompromisne vyrovnal. Prešov sa však rýchlo otriasol. V závere vyvinuli domáci silný tlak a po poslednom rohovom kope Prekop hlavou vsietil víťazný gól nováčika.

PIS.SK
Futbalisti Tatrana Prešov sa dočkali prvého víťazstve v najvyššej futbalovej súťaži – Corgoňlige, keď pred domácimi fanúšikmi dokázali poraziť Ružomberok 3:2 (2:1). O víťazstve Tatrana rozhodol gólom v posledných sekundách nadstaveného času Prekop.

Úvodné domáce vystúpenie Tatrana malo všetko, čo by mal obsahovať dobrý bestseller - vynikajúci úvod, nečakanú zápletku, napätie a hapyend hlavných hrdinov. Tými boli vo svojom prvom domácom vystúpení po šesťročnej odmlke v najvyššej slovenskej súťaži prešovskí futbalisti. Zápasovú knihu začal písať už v 2. minúte Marek Penksa, ktorého hneď prvý dotyk s loptou v drese Tatrana bol pri jeho návrate na slovenské trávniky po 16 rokoch gólový. Prešovský stredopoliar sa odvážne vrhol do presného centra Papaja z pravej strany a Hajdúch lovil poprvýkrát loptu zo svojej siete – 1:0. Domáci sa napriek skvelému úvodu na ťažkom rozmočenom teréne nedokázali celkom vyvarovať chýb v obrane. Jednu z nich využil v 27 min. nikým nekrytý Zošák, ktorý využil center Božoka a bolo 1:1. V 43. minúte prišli hostia o vylúčeného Lačného, ktorý dostal druhú žltú kartu za nešportové správanie. Druhý polčas priniesol nielen kvalitný futbal, no i strhujúcu gólovú drámu. Najprv sa v prešovskom drese gólovo prezentoval ďalší novic – Aleš Pikl. Ten napriahol z priameho kopu z dobrých 30 metrov a jeho prudká strela skončila až za chrbtom bezmocne sa prizerajúceho Hajdúcha. Na stále ťažkom teréne sa aj naďalej hral otvorený futbal a jednu z dier v prešovskej obrane dokázal v 78. minúte po druhýkrát využiť pohotový Zošák – 2:2. Domáci vrhli v závere všetky sily do útoku a vyplatilo sa. V nadstavenej štvorminútovke síce najprv Cleber hlavou zblízka tesne minul ružomberskú bránu, po ňom to z otočky neúspešne skúšal Pekár, no keď sa už zdalo, že zápas sa skončí deľbou bodov, na rohový kop najvyššie vyskočil v posledných sekundách hry Prekop a hlavou zabezpečil domácim na radosť prešovského publika tri body.

KORZÁR
Dve hodiny pred výkopom prudký lejak ešte viac rozmočil aj tak už vodou nasiaknutý trávnik. Lialo aj počas zápasu, no sťažené podmienky na kvalite futbalu vôbec neubrali. Na to, že sa hralo na šmykľavom teréne, klobúk dole pred výkonmi aktérov na oboch stranách. Šarišania i Liptáci sa predovšetkým usilovali o ofenzívu. Premiéra na prešovskom trávniku v najvyššej súťaže sa nadmieru vydarila. Už na začiatku druhej minúty po akcii Katonu a centri Papaja otvoril gólový účet duelu prvým gólom v zeleno - bielom Penksa. Hostia reagovali zvýšenou aktivitou. Hrozili najmä po ľavej strane ihriska, cez Božoka. Práve po jeho úniku a centri poslal v 26.min. hlavou loptu do domácej siete Zošák. V ďalších minútach mali zase navrch domáci. Hajdúcha z diaľky skúšal Josl. V závere polčasu prenikol pred Buchtu Hodúr. Gólman Tatranu však osvedčil svoje kvality aj v tomto prípade. Dve minúty pred prestávkou uvidel po zdržiavaní hry a druhej žltej červenú kartu hosťujúci Lačný. Presilovku využil Prešov v 62.min. zásluhou exportnej strely Pikla z dobrých 35 metrov. Aj v oslabení hostia hrozili kontrami. Prvú šancu v 59.min. Zošák ešte nevyužil, no po druhej o tri minúty neskôr už vyrovnal. Tento moment vyburcoval domácich k náporu. Tatran vložil všetko do ofenzívy. Výsledkom bol víťazný gól v nadstavenom čase. Po Papajom zahranom rohovom kope hlavou parádne trafil Prekop. Nováčik tak zaknihoval prvú corgoňligovú výhru.

1.FC TATRAN: Buchta - M. Baran (46. Belejík), Pikl, Čep, Josl - Prekop - Papaj, Katona (82. Pekár), Šafranko, M. Penksa - Kaplan (68. Rodrigues)

Ružomberok: Hajdúch - Lačný, J. Maslo, Peter Majerník, Ďubek (86. Sivčevič) - Zošák, Kucka, Hodúr, Božok (58. P. Maslo) - Pilár (46. Jurč), M. Bakoš

Povedali po zápase:

Roman Pivarník (tréner Prešova): "Bolo nám jasné, že k nám prichádza ťažký súper. Našim zámerom bolo hrať to, čo spolu hráme jeden a pol roka. To znamená vyvinúť od začiatku tlak a dať rýchly gól. To nám vyšlo, ale museli sme dávať pozor na protiútoky hostí. Obrovskou morálkou našich hráčov sme však dokázali vyvinúť tlak a v závere strhnúť víťazstvo na našu stranu."

Michal Bílek (tréner Ružomberka): "Nevyšiel nám úvod. To isté sa nám stalo aj v Košiciach. Potom sme však zdvihli hlavy a mali niektoré dobré herné fázy. Po vylúčení Lačného sa mužstvo zomklo, škoda zahodenej Zošákovej šance. Hráčom však okrem gólov v podstate nemám čo vyčítať."