FC Artmedia Petržalka - 1.FC Tatran Prešov 1:0 (0:0)

Góly: 82. Kozák (11m)
ŽK: 36. Zb. Pospěch, 74. Patrik Mráz, 86. Dosoudil, 90.+ J. Kozák ml. - 9. Papaj, 82. Luis Rodrigues
Rozhodovali: Olšiak - Schmidt, Petríček
Návšteva: 1 820 divákov

Úvodný zápas nového ročníka Corgoň ligy začal aktívnejšie úradujúci majster, nováčik z Prešova však rozhodne nepôsobil ustráchaným dojmom. V 8. min mohol na Pasienkoch po rohovom kope domácich skórovať Dosoudil, z niekoľkých metrov však trestuhodne prekopol. Vzápätí sa dostali pred brankára Artmedie aj hráči Tatranu, no strelu Katonu zblokovala petržalská obrana a pri Joslovom pokuse v 11. min osvedčil svoj postreh Kamenár. V ďalšom priebehu sa obe mužstvá snažili predovšetkým o dlhšie nakopávané či centrované lopty, tie však nenachádzali svojich adresátov. Po polhodine hry sa sám na brankára rútil hosťujúci Papaj, fantastický obranný zákrok však predviedol Saláta, ktorý mu loptu vykopol tesne pred zakončením. Artmedia bola v ďalšom priebehu úvodného dejstva bezzubá, čo trénera Weissa prinútilo urobiť už v 39. min dve zmeny v zostave, keď na trávnik prišli Piroska a Pavol Ďurica namiesto Buráka s Oravcom. Hneď vzápätí však mohol majster inkasovať, keď Katona natiahol Kamenára, ten však loptu dokázal vytlačiť na rohový kop. O tri minúty neskôr pekne prenikol do šestnástky kapitán “zeleno-bielych” Šafranko, ale nedokázal presne zakončiť. V nadstavenom čase úvodného dejstva síce Dosoudil rozvlnil sieť Buchtovej svätyne, gól však pre postavenie mimo hry neplatil.

Po zmene strán bol Tatran naďalej aktívnejším mužstvom. V 53. min predviedol po dlhom odkope sólový únik cez pol ihriska Katona, tiesnený Patrikom Mrázom však namieril len "do nebies". O tri minúty neskôr mieril tesne vedľa pravej žrde Josl. V 60. min sa do ojedinelej šance dostali aj domáci, no Piroska zakončoval slabo. V ďalšom priebehu tempo hry opadlo, ani jeden z tímov si nevedel vypracovať väčšiu príležitosť. V 78. min to z priameho kopu skúšal Fodrek, Buchta nemusel zasahovať. O minútu na to sa z pravej strany rútil na gólmana Prešova Pospěch, svojou prudkou strelou však trafil len bočnú sieť. Všetko podstatné sa odohralo v 82. min - Pospěcha fauloval v pokutovom území Čep, hlavný arbiter ukázal na biely bod a kapitán Artmedie Ján Kozák s prehľadom zaznamenal prvý gól v novej sezóne najvyššej slovenskej súťaže. V 88. min krásne vystrelil spoza šestnástky Šafranko, efektným zákrokom sa blysol Kamenár. Na opačnej strane roztlieskali divákov po vzájomnej spolupráci Pavol Ďurica s Pospěchom, no na výslednom skóre sa už nič nezmenilo.

PIS.SK
Vo svojom premiérovom vystúpení po návrate do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže prehrali futbalisti Tatrana Prešov po sympatickom výkone na pôde majstrovskej Artmedie Petržalka 0:1 (0:0) gólom Jána Kozáka z pokutového kopu.

Tatran podal vo svojej premiére bojovný a statočný výkon. Prešovčania neprišli k majstrovi iba brániť, a tak domáci sa v úvode nedostali k svojmu povestnému tlaku. Prvú šancu mal po rohu Dosoudil, nemieril ale presne. V 11. minúte sa pred Kamenárom prvýkrát presadili aj hostia, Joslovu delovku musel petržalský gólman vyrážať. V 20. minúte musel pred Kozákom ratovať pozorný Buchta, blízko k úvodnému gólu sezóny bol v 30 min. Papaj, ktorý sa rútil na Kamenára, čisto ho však stihol v poslednej chvíli odzbrojiť Saláta. V 40. minúte sa pokúsil domáceho gólmana obstreliť Katona, ani jeho pokus sa ale gólom neskončil. V nadstavenom čase síce Dosoudil po rohovom kope skóroval, rozhodocvia ale gól neuznali pre ofsajd. Aj po zmene strán to bol obojstranne vyrovnaný duel. Artmedia mala síce loptu častejšie v moci, no do gólových príležitostí sa nedostávala. A to ani po tradične nebezpečných štandardných situáciách, nebezpečný bol najmä Fodrekov pokus zo 78. minúty. Rozhodnutie napokon priniesla situácia z 83. minúty. Pospěch sa preštrikoval do pokutového územia, kde si vypýtal faul od Čepa a rozhodca ukázal na biely bod. Tradičný exekútor jedenástok majstra Ján Kozák sa nemýlil – 1:0. Tatranu už veľa času na vyrovanie neostalo, napriek tomu sa mu to takmer podarilo. Šafrankovu delovku z 25 metrov ale bravúrne vychytal Kamenár a tak sa napokon majster tešil z tesného víťazstva.

Artmedia: Kamenár - Burák (39. Pavol Ďurica), Saláta, Dosoudil, Szabó - Anderson Pedro - Čišovský, J. Kozák, Patrik Mráz (74. Fodrek) - Zb. Pospěch, Oravec (39. Piroska)

1.FC TATRAN: Buchta - M. Baran, Pikl, Čep, Josl (71. Cicman) - Prekop, Šafranko - Papaj, Katona, Luis Rodrigues (84. Zahradník) - Kaplan (77. Belejík)

POVEDALI PO ZÁPASE:

Vladimír Weiss (tréner Artmedie): “Som spokojný s výsledkom a našou aktivitou v druhom polčase. Prešov podal sympatický a taktický výkon, no spravil jednu chybu, za ktorú sme ho potrestali. Chceli sme hrať na dvoch útočníkov a dlhé nakopávané lopty, pretože sme očakávali pressing Tatrana v strede poľa. To sa nám príliš nedarilo, preto sme pristúpili k zmenám v zostave a v druhom polčase to už bolo z našej strany lepšie. ”

Roman Pivarník (tréner Prešova): “Chceli sme dnes predvádzať kvalitný pressing v strednom pásme a prechádzať do rýchlych protiútokov, čo sa nám aj darilo. Škoda našich dvoch príležitostí, keď sme išli sami na bránku, no nedokázali sme presne zakončiť. Myslím si, že sme podali dobrý, taktický a kolektívny výkon. Škoda tej jednej situácie, ktorú sme nezvládli a napokon sme za to aj pykali.”