1.FC Tatran Prešov - Rimavská Sobota - 2:0 (1:0)

Góly: 37. Prekop, 83. Šafranko
Rozhodovali: Samotný - O. Brendza, Klačko
Návšteva: 3690 divákov

Rekordná prešovská návšteva prebiehajúcej jesennej časti I. ligy videla pod reflektormi v sobotu rýchly a bojovný futbal v podaní domáceho tímu, ktorý potvrdil ašpiráciu na prvé miesto. Po celý čas mali Prešovčania veľkú prevahu a mohli ju vyjadriť aj výraznejšie. Hostia si vážnejšiu príležitosť nevypracovali.

PIS.SK
Futbalisti Tatrana Prešov ani v 20-tom ligovom stretnutí v rade nespoznali svojho premožiteľa, keď v dnešnom stretnutí 7. kola 1. futbalovej ligy na vlastnom trávniku porazili tím MFK Rimavská Sobota po výsledku 2:0 (1:0).

Pred výbornou diváckou kulisou, ktorá hnala domácich vpred, sa niesol zápas v jednoznačnej réžii zelenobielych. Po úvodnom oťukávaní, počas ktorého hostia Pisárom i Živanovičom skúšali šťastie z väčších vzdialeností, zobrali opraty zápasu pevne do rúk Prešovčania. Prvýkrát znel potlesk na otvorenej scéne v 15. minúte, keď po peknej biliardovej akcii mieril Kobylík technicky, no vedľa. Úspech nepriniesla ani Belejíkova aktivita na pravej strane v 25. minúte, keď sa vyznamenal brankár hostí Pulen. V 36. minúte však mali domáci namále. Po ich rohu podnikli hostia rýchlu kontru. Lazúr vysunul Čižmára, ktorý sa rútil sám na Buchtovu bránu, no loptu poslal nielen povedľa prešovského gólmana, ale aj vedľa jeho ľavej žrde. Rimavskosoboťanov nevyužitá šanca mrzela o minútu dvojnásobne, keď odrazenú loptu spoza pokutového územia z voleja výborne trafil Prekop a tá sa zatrepotala až v Pulenovej bráne – 1:0.

Domáci po góle ešte viac ožili, neustále ale narážali na zhustenú obranu súpera. Ten bránil všetkými hráčmi, a tak to domáci skúšali zdiaľky – a nebezpečne. V 60. minúte sa Kobylíkova delovka z 25-tich metrov odrazila od brvna iba na bránkovu čiaru a prvý dotyk s loptou striedajúceho Zahradníka, ktorý vari z 30-tich metrov skúšal lišiacky prestreliť vybehnutého Pulena, pre zmenu zastavila ľavá žrď jeho brány, ktorú zase z dorážky netrafil Šafranko. Chybu Pulena, ktorému po rohovom kope v 67. minúte vypadla lopta nepotrestal Krohmer, a tak sa vytúženého gólu dočkali vďační fanúšikovia až v 84. minúte. Po Takáčovej aktivite na pravej strane sa dostal k lopte v pokutovom území Šafranko a vymietol ňou pavučinu v pravom rohu hosťujúcej svätyne – 2:0. A tak napriek tomu, že Zahradník v poslednej minúte spálil sám zoči-voči Pulenovi ďalšiu tutovku, vyprevádzali spokojní diváci hráčov Tatrana z ihriska skandovaným potleskom. Zverenci trénera Romana Pivarníka si ho zaslúžili, veď natiahli šnúru svojej neporaziteľnosti už na okrúhlych 20 zápasov, keď prehrali pod jeho vedením zatiaľ iba jediný zápas (hneď úvodný na začiatku jarnej časti proti Michalovciam).

KORZÁR
Futbalisti prešovského 1.FC Tatran aj v stretnutí s Gemerčanmi potvrdili, že ich postupné smerovanie a usadenie sa na špici aktuálnej prvoligovej tabuľky nie je vôbec náhodné. Zeleno bieli idú za stanovenou métou cieľavedomo. Od zápasu k zápasu, bez ohľadu na silu súpera. Rimavská Sobota reprezentovala vyššiu prvoligovú kvalitu. Domáci ju ale v priamom súboji zatienili. Prešovčania mali celozápasovú územnú prevahu. Vypracovali si množstvo šancí na skórovanie. Okrem gólov Kobylík a Zahradník otriasli konštrukciami Pulenovej brány. Hostia mali v zápase jedinú vyloženú gólovú príležitosť. V 36.minúte sa Čižmár rútil sám na prešovskú bránu. Buchta vybehol oproti strelcovi, ten však technickým pokusom minul. Predtým ešte v trinástej minúte hráč s číslom trinásť na drese Živanovič vyslal na Buchtu strelu, ktorá nakoniec priestor jeho svätyne netrafila. To bolo zo strany Gemerčanov asi tak všetko nebezpečnejšie. Najčastejšie brániacich sa hostí zamestnávali pokusy a útočné ťahy Kobylíka, Prekopa, Šafranka, Krohmera, Kaplana, Belejíka. Celý domáci tím pracoval ale spoľahlivo. Strelecky však prerazil až po Čižmárovej super šanci Prekop. Pred šestnástkou hostí vrátil odrazenú loptu prudko za Pulenov chrbát. Po chvíli Krohmer neservíroval prihrávku Kaplanovi, ktorého následná hlavička iba o chlp minula cieľ. Vydarené kombinačné akcie domáce publikum odmeňovalo častým potleskom. V 60.minúte si vychutnávalo doslova futbalové lahôdky. Najprv Belejík obohral Kaščáka a hoci sa potom pošmykol, posunul loptu Kaplanovi. Ten sa neunáhlil a s prehľadom ju vrátil dozadu Kobylíkovi. Prešovský "špílmacher" vyslal v plnom behu mimoriadne razantnú strelu, na ktorú Pulen nemal vlastne šancu zareagovať. Lopta ale otriasla brvnom. Parádna akcia, obrovský, dlhotrvajúci potlesk. Ešte však neskončila. Loptu vracal hlavou Kaplan, no Pulen sa už stihol na čiaru vrátiť. O päť minút na to striedajúci Zahradník ukázal, prečo je častým trénerovým žolíkom. Chvíľu po príchode na trávnik napriahol k nečakanej strele, ktorá síce Pulena prekvapila, no skončila len na ľavej spojnici žrde a brvna. Futbal po reflektormi ľudí bavil a gólovou bodkou ich sedem minút pred koncom potešil kapitán Šafranko.

1.FC TATRAN: Buchta – Houšť, Piter-Bučko, Čep, Josl – Krohmer (79. Takáč), Prekop, Kobylík, Šafranko – Belejík (88. Katona), Kaplan (64. Zahradník)

R.Sobota: Pulen – Janečka, Rubint, Kaščák (62. Migala), Mráz – Sihelský, Pisár, Živanovič, Čižmár, Lazúr – Líška

POVEDALI PO ZÁPASE:

Mikuláš Komanický (tréner MFK Rimavská Sobota): „Prešov dnes potvrdil, že je najlepším mužstvom v súťaži. Viem, o čom hovorím, pretože sme už mali možnosť hrať aj proti Interu a Šali, ktorých takisto považujem za jedných z ašpirantov na popredné umiestnenie. Dnes sme ale domácim k úspešnému výsledku pomohli aj my, pretože stred poľa u nás neexistoval, čo ale spôsobilo aj to, že som bol nútený Pisára s Čižmárom zaradiť do stredovej formácie, hoci stredovými hráčmi niesú. Keďže mi už postúpiť nemôžeme, želám postup Prešovu. “

Roman Pivarník (tréner 1. FC Tatran): „Videli sme veľmi dobrý futbal pri dobrej diváckej kulise. Úvod nám veľmi nevyšiel, ale stále hovorím hráčom, že zápas trvá 90 minút, pričom máme lepšie druhé polčasy. Mužstvo sa učí trpezlivosti, dokáže si vytvoriť šance. Rimavská Sobota hrala z hlbokého bloku, ktorý nám robil určité problémy. Museli sme hrať aktívne a to hrozilo aj súperovými šancami, ktoré vždy prídu, ak hráte nátlakovo. Súper mal jednu po našej štandardke, no nepremenil ju. Čakal som, že po prvom góle hru viac otvoria, ale nestalo sa. My sme preto nemohli skočiť na návnadu, ale museli hrať aj trochu takticky. Vieme hrať ešte lepšie, ale musime hrať aj chytro. Dnes sme sa ale dokázali presadiť našou kombinačnou hrou, zahodili sme aj ďalšie šance, ale som veľmi spokojný s hrou na ľavej strane. Neprehrať 20 zápasov je krásne, pokúsime sa posunúť nastavenú latku ešte vyššie. Raz to prísť musí, ale budeme sa ju snažit posúvať ďalej. “ (ik)