1.FC Tatran Prešov - LAFC Lučenec - 2:2 (0:2)

Góly: 50. Šafranko, 62. Prekop 44. Iskra, 45. Boháčik
ŽK: 32. Houšť, 60. Josl, 68. Takáč - 22. Iskra, 47. Miščík, 68. Golian, 76. Baranyai, 78. Boháčik, 85. Gonos, 90. Kamendy
ČK: Miščík
Rozhodovali: Hracho
Návšteva: 1850 divákov

PIS.SK
V zápase 3. kola 1. futbalovej ligy videli diváci na prešovskom futbalovom štadióne mimoriadne dramatický zápas, ktorý ale nedokázali doviesť domáci hráči do víťazného konca, a tak aj v druhom zápase na vlastnom trávniku získali iba bod po remíze s Lučencom 2:2 (0:2).

Na prešovskom štadióne sa hral kvalitný futbal. Domáci začali s nasadením, no prvý závar vznikol pred prešovskou bránou, keď Buchta riskantným vybehnutím mimo šestnástky už v 3. minúte ratoval pred Iskrom, ktorý takmer využil nedorozumenie v domácich radoch. Hostia sa ale viac sústredili na obranu, ktorá nedávala domácim hráčom v prvom polčase veľa priestoru na manévrovanie a tí, hoci mali jasnú územnú prevahu, si do prestávky nevypracoval vyložené gólové príležitosti. A kruto zato pykali. V 44. minúte sa totiž ako blesk z jasného neba objavil na hranici šestnástky Iskra, ktorý pohotovo využil zlé postavenie vybehnutého Buchtu z brány a oblúčikom ponad prešovského gólmana otvoril skóre zápasu – 0:1. To ale nebolo z hosťujúcej strany do prestávky zďaleka všetko. Otraseným domácim totiž už o minútu neskôr zasadil druhý gólový úder Boháčik, keď využil chybu zadáka Nováka a pohotovo rozvlnil sieť za Buchtovým chrbtom – 0:2. Domáci tak za piskotu obecenstva odchádzali do šatní v nezávideniahodnej situácii.

V prestávke pristúpil domáci kormidelník Roman Pivarník k jednej zmene, keď chybujúceho Nováka nahradil Šafranko a ukázalo sa to ako správny ťah. Domáci začali druhý polčas veľmi aktívne a šance na seba nedali dlho čakať. Tú prvú mal už v 47. minúte práve Šafranko, z voleja ale tesne minul bránu hosťujúceho Miščíka, ktorý vzápätí videl za nešportové správanie žltú kartu. Lučenecký brankár mal plné ruky práce aj o minútu neskôr, keď naňho jedovku vyslal Prekop, ujalo sa ale až Šafrankove zakončenie v 51. minúte, keď jeho strela z hranice šestnástky putovala po pravej ruke bezmocného hosťujúceho gólmana do siete – 1:2. Domáci aj po góle pokračovali v nápore, Takáč ale nezakončil v dobrej pozícii dostatočne razantne, následne sa neujala ani Joslova prudká strela zdiaľky. Hostia sa v druhom polčase spoliehali vylúčne na brejky a v 57. minúte mali domáci šťastie, že si Iskra v prečíslení pustil loptu z dobrej pozície. V 61. minúte sa vo vzduchu zapichol Takáč, no jeho hlavička lízala iba brvno hosťujúcej svätyne. O minútu neskôr ale už bolo vyrovnané, keď Prekop krásnou strelou z 30-tich metrov nedal Miščíkovi žiadnu šancu – 2:2. Domáci začali cítiť aj príležitosť na víťazstvo, hnaný domácim obecenstvom k nemu neboli ďaleko, to by ale musel mať Belejík v 76. minúte pri zakončení väčší kúsok šťastia. Prešovský útočník unikol dvojici obrancov, obhodil aj vybiehajúceho Miščíka, lopta ale o centimetre minula sieť jeho brány. Lučenecký brankár vynikol pri ďalšej Belejíkovej šanci aj v 82. minúte, na druhej strane mohol zase misky váh prikloniť na stranu hostí striedajúci Lavrík, domáci gólman ale jeho strelu vyrazil na roh. V dramatickom závere sa ešte domáci snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, v nadstavenom čase navyše hostia prišli aj o svojho brankára, ktorý za zdržiavanie videl druhú žltú a tým pádom aj červenú kartu, zelenobiely ale výhodu hosťujúceho hráča v bráne už zužitkovať nestihli, a tak aj v druhom zápase v domácom prostredí si pripísali na svoje konto iba jediný bod.

KORZÁR
Ani v druhom domácom stretnutí tohto prvoligového ročníka zelenobieli nezabodovali naplno. A to aj napriek tomu, že celých deväťdesiat minút mali jasnú prevahu. Lučenec, po dvoch kolách v tabuľke posledný, prišiel do Prešova s cieľom predovšetkým brániť. Vpredu mal od začiatku vysunutého iba jediného hráča, ktorý neznamenal takmer žiadne nebezpečenstvo. Všetko ostatné si hľadelo hlavne defenzívne úlohy. Hoci tatranci chopili zápas do vlastných rúk a hralo sa zväčša na súperovej polovici, nebol to výkon, ktorý by nútil hostí k zásadným chybám. Poriadnu šancu si do prestávky vlastne nevytvorili. Rovnako brankára Lučenca priamou strelou vážnejšie neohrozili. Keď už sa zdalo, že sa zrodí polčasová remíza, hostia neočakávane udreli. Vlastne im nahrali hrúbky. Pri prvom góle Buchta zbytočne vybehol a Iskra, ktorého bolo dovtedy vidno jediný raz, keď sa snažil vystreliť a trafil takmer rohovú zástavku, "lobom" namieril do opustenej prešovskej brány... Hádam ani nie po minúte zaváhal zase J. Novák a Boháčik krížnou strelou zblízka trestal druhý raz. Pre prešovské publikum dva veľké šoky. Hru v druhej časti oživil príchod Šafranka a neskôr aj Zahradníka. V 47. min. Šafrankova strela, aj za prispenia brániacich hráčov, iba tesne minula pravú žrď. O tri minúty neskôr však jeho druhý pokus už našiel cieľ. V tej chvíli sa chytilo aj publikum. 1.FC Tatran sa usadil pred šestnástkou hosťujúceho LAFC. Z vytrvalého búšenia do súpera vzišiel vyrovnávajúci gól, ktorý nádhernou strelou zariadil kapitán zelenobielych Prekop. Prešov pokračoval v drvivom tlaku. Hostia len buď odkopávali, čo mohli a pri každej príležitosti naťahovali minúty, ako sa dalo. Strelecká šťastena však domácim už viac nedožičila. V samom závere brankár hostí bol dvakrát "prekonaný" Belejíkom, no lopta sa kotúľala popri opustenej svätyni...

1.FC TATRAN: Buchta - Houšť, Piter-Bučko, J. Novák (46. Šafranko), Josl - Katona (58. Zahradník), Prekop, Kobylík (89 .Kaplan), Krohmer - Belejík, Takáč

Lučenec: Miščík - Houžvička, Staško, Golian, Gonos - Szegedi (65. Kamendy), Prepelica, Boháčik (84. Lavrík), Adám, Chalupka - Iskra (73. Baranyai)

POVEDALI PO ZÁPASE:

Roman Pivarník (tréner 1. FC Tatran Prešov): „Mužstvu, čo sa týka výkonu, nemám čo vyčítať. Súper hral defenzívne, s čím sme počítali, my sme hrali na ich polovici ihriska a hráči vedia, že je to o trpezlivosti, pretože pokiaľ je súper pod určitým tlakom, tak spraví chyby. To sme videli aj v druhom polčase. Bohužiaľ , rozhodli hrubé chyby jednotlivcov pri inkasovaných góloch. Veď ten prvý nemôžem nazvať ani šancou, pretože Buchta stál 10 metrov z brány a umožnil loptu poľahky dať loptu do brány a to nebolo prvýkrát, čo sa to stalo a tomu druhému predchádzalo zlyhanie Nováka, ktorý stratil loptu a z dvoch striel na bránu sme tak dostali dva góly. Mužstvo sa ale dokázalo v druhom polčase enormne zdvihnúť, hralo na hraniciach možností, riskovalo a mali sme aj na to, aby sme ten zápas otočili, pretože šance Belejíka a aj ostatné boli obrovské. “

Vladimír Rusnák (tréner LAFC Lučenec): „My sme sa poučili z minuloročnej prehry (1:4 – pozn. autora), zvolili sme defenzívnu taktiku s vypojením kľúčových hráčov, čo nám v 1. polčase vychádzalo. Vyšli nám aj dva pekné protiútoky a viedli sme 2:0. Druhý polčas Prešov svojou snahou a kvalitou vyrovnal. Myslím si, že diváci videli vynikajúce stretnutie. Remíza je spravodlivá. “