1.FC Tatran Prešov - MFK GORAL Stará Ľubovňa 1:0 (1:0)

Gól: 11. Takáč
Rozhodovali: Matúš - Bóllo, Bobko
Návšteva: 1471 divákov

Hostia zo Starej Ľubovne prekvapili v Prešove sympatickou, otvorenou hrou. Už na začiatku sa pokúšali ohroziť domácu bránku Pagor a Cicman. Na druhej strane kontroval Belejík, no ako prvý rozvlnil sieť Takáč. V 11. min využil chybu brankára Kobra, ktorému po strele Latiaka lopta vypadla z náručia a prešovský útočník ju dopravil do siete. Líder mal v zápase viac z hry a vypracoval si aj podstatne viac streleckých príležitostí, no v ich zahadzovaní sa domáci predbiehali. Prešovského brankára poriadne vystrašil 2 min pred prestávkou Maďarík prudkou strelou pod brvno, ktorú však Talian vyrazil. V druhom polčase sa už stav nezmenil, hoci v záverečných fázach mali Prešovčania na kopačkách i hlavách štyri gólom zaváňajúce šance.

PIS.SK
V zápase 15. kola 1. futbalovej ligy zvíťazili hráči Tatrana Prešov nad nováčikom súťaže zo Starej Ľubovne 1:0 (1:0), keď o ich víťazstve rozhodol gól Takáča z úvodu zápasu.

Prešovčania na zápas nastúpili až bez štyroch hráčov (Buchtu, Piter-Bučka, Kobylíka a Josla), ktorí museli nútene pauzovať pre karty, ktoré inkasovali v predchádzajúcom kole v Lučenci. No a na plynulosti prešovskej hry to bolo cítiť. Prvá nebezpečná akcia patrila hosťom, keď v 5. minúte nebezpečne vystrelil Cicman, no minul Talianovu bránu. Prvá vážnejšia situácia pred jeho náprotivkom Kobrom sa už ale skončila gólom. Latiak prudko vystrelil spoza šetstnástky, hosťujúci brankár jeho jedovku nedokázal udržať a odrazenú loptu pohotovo zasunul do hosťujúcej brány Takáč – 1:0. Kto očakával, že úvodný gól spustí nápor zo strany domácich, ostal sklamaný. Hra sa zväčša odvíjala medzi pokutovými územiami oboch tímov a príležitostí bolo na oboch stranách ako šafránu. Domáci často padali do hosťujúcich ofsajdových pascí, a tak si v prvom polčase vypracovali iba dve vážnejšie situácie. V 30. minúte preveril Kobrovu pozornosť Krohmer a v 37. nedočiahol na Belejíkovu strelu, ktorá tesne minula hosťujúcu bránu, Haničák. Dve minúty pred odchodom do šatní pohrozili aj hostia. Maďarikova strela z 25-tich metrov poriadne natiahla Taliana. Ani po prestávke sa obraz hry nezmenil, a tak si na zaujímavé situácie museli diváci počkať až do samého záveru, kedy sa hostia pokúšali o remízové prekvapenie. To umožnilo dvakrát v priebehu 30 sekúnd zakončovať Zahradníkovi, oba jeho pokusy ale minuli ľavú žrď Kobrovej brány. Úspešný nebol po rohovom kope ani Čep, ktorého hlavička trela žrď. A tak na opačnej strane mohol z priameho kopu vyrovnať Renčko, jeho pekná delovka ale našťastie minula domácu bránu. A tak sa v zápase, ktorý sa odohral bez kariet, mohli tešiť z tesného víťazstva domáci.

KORZAR
Futbalisti nováčika zo Starej Ľubovne na štadióne lídra ukázali, že prehrať sa dá aj so cťou. Tréner Ľ. Puhák vôbec nenaordinoval taktiku kazenia futbalu, odkopávania, zdržiavania a podobne, čomu sa napríklad niektoré tímy v Prešove vôbec nebránili. Naopak, už svojim rozostavením na ihrisku bolo zrejmé, že Gorali to skúsia otvorenou hrou. Takou sa prezentovali od úvodu do konca. Hoci, pravda, boli okamihy, kedy museli čeliť domácemu tlaku. Ako prví však pohrozili hostia. Pagorov prienik a pokus o strelu prekazil na poste stopéra spoľahlivý Houšť. Potom prudká strela Cicmana preletela okolo ľavej žrde prešovskej brány. V ďalšom priebehu mali viac z hry Prešovčania. Ku gólu im však výrazne dopomohol skúsený brankár nováčika. Latiakovu strelu Kobr v 11.min.neudržal v náručí a odrazenú poslal za jeho chrbát Takáč. Nakoniec to bol rozhodujúci moment východniarskeho derby. Pritom zeleno - bieli mali viacero možností náskok zvýšiť. Najmä Belejíkovým pokusom chýbala presnosť. Ľubovnianci ale aj naďalej hrali otvorene. Dve minúty pred prestávkou Maďarik "delovkou" pod brvno dal vyniknúť Talianovi, ktorú loptu bravúrne vyrazil. Po prestávke ho skúšal napodobniť Kuhajdík. 1.FC Tatran oslabený o štyroch potrestaných hráčov základnej jedenástky hru kontroloval a vytváral si šance. V ich zahadzovaní sa v druhej časti k Belejíkovi pridal aj striedajúci Zahradník. Len v poslednej minúte mal posledne menovaný na kopačke dve "tutovky", Čepova hlavička smerujúca do odkrytého kúta Kobrovej svätyne, nakoniec iba "lízla" pravú žrď.

1.FC TATRAN: Talian – Šimko, Houšť, Čep, Latiak – Haničák (61. Zahradník), Šafranko, Prekop, Krohmer – Belejík (76. Kaplan), Takáč (88. M. Baran)

St. Ľubovňa: Kobr – Štrbac (86. Solotruk), Pavlišin, Loj, Majný – Mižák, Maďarik, Kupec, Kuhajdík (74. Čomič)– Pagor (82. Renčko), Cicman

POVEDALI PO ZÁPASE:

Ľubomír Puhák (tréner MFK Goral Stará Ľubovňa): „V prvom rade chcem pogratulovať kolegovi a Prešovu k tomu, že dnes zvládli zápas, aj keď nerodilo sa to ľahko. Prišli sme do Prešova s úmyslom nebetónovať, hrať defenzívne, ale vyrážať do rýchlych protiútokov a aj keď Prešov vyhral zaslúžene, keď mal nejaké gólové šance v prvom aj druhom polčase. My sme niekde inde ako Prešov, v tomto stave, v akom sme, si myslím, že je to pre nás prijateľný výsledok.“

Roman Pivarník (tréner 1. FC Tatran Prešov): „To naše víťazstvo sa rodilo veľmi ťažko. Vedeli sme, že súper hrá veľmi sympatický futbal, ktorý je vyvážený a je to mužstvo, ktoré sa snaží hrať dopredu. My sme si na to dávali pozor a snažili sme sa pokryť tie situácie, aby sme Starú Ľubovňu nepustili do šancí a popri tom si vytvorili vlastné. Myslím si, že až na jednu strelu v 1. polčase i teraz v závere, sme boli schopní v zárodku 30 metrov od našej brány tie útoky zastavovať. My sme mali príležitosti, bohužiaľ sme ich riešili zbrklo. Niekedy sa stalo, že sme netrafili bránu a tie najväčšie šance prišli až tesne pred koncom zápasu, keď Ľubovňa chcela vyrovnať a my sme tie šance nepremenili. Ja musím povedať, že som spokojný s výsledkom, hra však nebola taká, aká mala byť, ťažko sa nám hralo, boli sme akýsi suroví, trošku nezohratí. Hru sťažoval aj trávnik.“