1.FC Tatran Prešov - 1. HFC Humenné 1:0 (0:0)

ŽK: 35. Janič, 85. R. Šimko
ČK: 6. Grundza Rozhodovali: Prešinský - Mikulaj, Bóllo
Návšteva: 1 850 divákov

SITA
Priebeh stretnutia ovplyvnilo vylúčenie Humenčana Grundzu už v 6. min. Od tohto momentu Prešovčania súpera priklincovali na jeho polovicu a futbal mal potom jednostrannú tvár. Líder búšil do plných, dostával sa do skrumáží a z nich pramenili aj šance. V 29. min po Prekopovom centri Kaplan hlavičkoval do brvna, Zahradník zase dvakrát po sebe poriadne natiahol gólmana hostí. Humenné však bránilo mimoriadne húževnato. Tlaku odolávalo až do 79. min. Po biliardovej akcii strelil gól domáci stopér Čep. Na pohľad to síce nebol pekný zápas, Prešovčania však víťazstvom natiahli šnúru bez prehry už na 26 duelov.

PIS.SK
Futbalisti Tatrana Prešov vyhrali aj 10-ty ligový a 13-ty súťažný zápas v rade a svoju sériu neporaziteľnosti natiahli už na číslo 29 (z toho 3 pohárové zápasy), keď v dnešnom stretnutí 13. kola 1. ligy porazili vo východniarskom derby Humenné 1:0 (0:0) gólom Čepa zo 79. minúty. Stretnutie ovplyvnila situácia zo 6. minúty. Hostia zahrávali prvý roh, pri ktorom hosťujúci Grundza zasiahol lakťom do tváre Josla a hlavný rozhodca stretnutia Perešinský neváhal a ukázal previnilcovi červenú kartu. Už i tak defenzívne ladení Humenčania od tohto momentu vrhli všetky sily na obranu Pillárovej brány a všemožne znepríjemňovali domácim hru. Darilo sa im to dobre, domáci si totiž iba ťažko dokázali vypracovať nejaké príležitosti. V nich ale neuspeli ani Zahradník, ani Belejík, ktorého vo vyloženej pozícii vychytal pozorný Pillár. Hostia sa logicky snažili aj po prestávke najmä naťahovať čas a odkopávali lopty čo najďalej od svojej brány. Tatran dlho nevedel nájsť recept na prekonanie precíznej hosťujúcej defenzívy. Napokon ho ale našiel obranca Čep, ktorý sa v závere začal čoraz častejšie objavovať vpredu a keď sa v 79. minúte Šafrankova polostrela-poloprihrávka dostala až k nemu, opustený na hranici malého vápna nezaváhal a definitívne rozhodol o troch bodoch pre Tatran.

KORZAR
Východniarske derby ešte poriadne nezačalo, no pre útočníka hostí Grundzu skončilo. V prebiehajúcej šiestej minúte zrazil v prešovskej šestnástke úderom lakťa domáceho Josla. Tento zákrok pozornosti blízko stojaceho hlavného arbitra neušiel, a tak hráč 1.HFC svoj tím zbytočne hlúpo oslabil. Humenčania na štadión lídra prišli podľa očakávania so zabezpečenou obranou. Po vylúčení to však pred vlastným pokutovým doslova zamurovali. Na druhej strane pred mužstvom jasného favorita vyvstala na domácej tráve ďalšia, pren vôbec už nie nezvyklá rola, preraziť zhusteným obranným valom súpera.

Už samotný tento fakt dával tušiť, že kvalitného futbalu si diváci tentoraz neužijú. Derby malo napokon jednostranný obraz. Hostia deštruovali, bránili zubami nechtami. Prešovčania zase všemožne hľadali spôsob, akým spleťou brániacich tiel prejsť. Čo je však v každom prípade treba uznať, tím spod Vihorlatu sa už na začiatku zomkol, bojoval, doslova drel o každú loptu. A takto dlho držal lídra v napätí. Kým hostia vyšli z ulity len občas, Šalatom jediný raz vystrelili až po hodine hry, domáci búšili, skúšali to kombináciami i strelami, no recept dlho nenachádzali. Pri Zahradíkových pokusoch vynikol Pillár, možnosti na kopačkách i hlavách mali T. Kaplan aj Belejík, skúšali to aj obrancovia Čep s Joslom. Až jedenásť minút pred koncom sa tvrdošijne útočiaci tatranci presadili. Z viacerých závarov pred bránou Humenčanov predtým nezapršalo, no v 79.minúte po "biliardovej" akcii sieť za Pillárom rozvlnil Čep. Spravodlivé rozuzlenie nerovného boja. Prešov v tejto časti súťaže zaknihoval už jedenástu výhru v rade.

1.FC TATRAN: Buchta – Houšť, Novák (61. Katona), Čep, Josl – Zahradník, Prekop (84. T. Šimko), Šafranko, Krohmer (90. Latiak) – Belejík, Kaplan

Humenné: Pillár – Hricko (46. R. Šimko), Paraska, Hnac, Janič – Opiela – D. Pyrka (84. Voroňák), Šalata, Kundra (86. Guba), M. Pyrka – Grundza

POVEDALI PO ZÁPASE:

Jozef Valkučák (tréner 1. HFC Humenné): „Môžeme týždeň trénovat a pripravovať sa na Tatran, keď hneď v úvode príde moment, ktorým jednoznačne rozhodca ovplyvnil priebeh celého zápasu. Nepripravovali sme sa na to, že budeme hrať od úvodu desiati, hráčom preto nemám čo vytknúť. Prešov mal nejaké šance, nie po našich veľkých chybách si niečo vypracoval. Predsa len je to prvé mužstvo tabuľky, ktoré má svoju silu. Ale mojim chlapcom musím skutočne poďakovať za to, že proti takémuto súperovi uhrali doslova vyrovnanú partiu. Druhý polčas sme mali nejaké brejky, neboli to nejaké veľké šance, ale klobúk dole pred výkonom chlapcov. “

Roman Pivarník (tréner 1. FC Tatran): „Humenné má za celú sezónu jedno víťazstvo, my ich máme jedenásť a z toho sa odvíja aj to, že každý zápas s Humenným je najmä o dobíjaní ich obranného valu. Hraju z nízkeho bloku, hrajú tak, že ich najvyššie postavený útočník je za vlastným polkruhom a je jedno, či hrajú s 11-timi alebo 10-timi hráčmi. Takže je to o dobíjaní brány a o prvom góle. Tie šance sme mali, 100-percentné mal Belejík, súper za celý zápas vystrelil raz, aj to mimo Buchtovej brány. Takže nemal ani náznak šance, pretože čo sa týka brejkov, to nie sú šance. Súper má na konte šesť remíz i prehier a z toho vyplýva, že je zvyknutý a chce len len kaziť súperovi hru. My sme s tým počítali a sme radi, že sme tento zápas zvládli. “