1.FC Tatran Prešov - MFK Zemplín Michalovce - 0:0

ŽK: 14. Šafranko - 16. Beličák, 90. Rodinger, 90.+ Gerich
Rozhodovali: Straka - Brendza, Bobko
Návšteva: 1564 divákov

Vo východoslovenskom regionálnom derby boli favoritmi domáci, hostia nastúpili bez štyroch zranených hráčov základnej zostavy. Mladí Michalovčania však vo vyrovnanom, rušnom a bojovnom zápase bojovali, domáci Prešovčania mali viac z hry. Gól mal na kopačke najmä Šafranko, ale brankár Rodinger jeho pokus z pokutového kopu v 16. minúte kryl.

PIS.SK
Úvodnými zápasmi sa dnes začal nový ročník 1. futbalovej ligy, pred začiatkom ktorej deklarovalo vedenie 1. FC Tatran jednoznačný cieľ postupu. Hneď prvý krok v novom ročníku ale zverencom Romana Pivarníka nevyšiel, keď doma iba remizovali s Michalovcami 0:0.

Už úvod zápasu naznačil, že zelenobiely to proti Michalovčanom nebudú mať ľahké. Hostia boli od začiatku aktívnejší a už v 8. minúte mohli viesť. Vajdovu hlavičku po druhom rohovom kope ale zastavila žrď domácej brány. Na druhej strane odpovedal o štyri minúty neskôr Prekop, jeho strela z výhodnej pozície ale letela vysoko nad. Zlomový moment stretnutia nastal v 17. minúte. Beličák v pokutovom území fauloval Belejíka, nariadený pokutový kop ale Šafranko poslal iba do žrde. Hostia tak aj naďalej mohli hrať svoju hru, založenú na dôslednej defenzíve, ale i nebezpečnej ofenzíve. K nej v 1. polčase dvakrát prispeli aj domáci svojimi chybami, Houšťove zaváhanie nevyužila dvojica Bačík –Šuster, keď pohotovo zachránil Buchta. Bol to ale práve prešovský brankár, ktorému sa pri vyhadzovaní vyšmykla lopta z rukavíc, no Bačíka táto situácia zaskočila natoľko, že Buchta stihol svoju chybu napraviť. Domáci v úvodnom polčase mali ešte jednu príležitosť, Belejík sa v pokutovom území šikovne uvoľnil, jeho strelu z uhla Rodinger vyrazil iba na hranicu 16-ky pred Prekopa, ten ale poloodkrytú hosťujúcu bránu prestrelil.

Druhý polčas začali domáci mimoriadne aktívne, hneď v úvodnej minúte sa v šanci ocitol Belejík, obišiel aj brankára, no nepretlačil loptu cez hosťujúcim obrancov do siete. Hneď nato nebezpečne vystrelil Prekop, na druhej strane mal prácu Buchta po Hreškovej nepríjemnej strele. Žrď zvonila aj v druhom polčase, krásna Cifraničova delovka z priameho kopu z vyše 30-tich metrov opečiatkovala brvno Buchtovej brány. Aktívnejší boli ale domáci, ktorí však stroskotávali na kompaktnej hosťujúcej obrane. Tá zblokovala Kobylíkov pokus, Takáčova strela z otočky skončila tesne vedľa ľavej žrde a tečovanú strelu toho istého hráča Rodinger s námahou vyrazil. Záver sa niesol v nervóznom duchu, no keď dvakrát nepochodil s nádejnými pokusmi Prekop, stretnutie sa skončilo zaslúženou deľbou bodov.

KORZÁR
Futbal pod reflektormi mal svoj náboj, nechýbali dramatické situácie ani momenty, ktoré roztlieskali dlane divákov. Napriek tomu, teda v tábore domáceho publika, spokojnosť absentovala. Východniarske derby v úvodnom kole nového prvoligového ročníka sa skončilo bez gólov. Nuž a takýto rezultát pre favorizovaných zelenobielych rozhodne úspech nie je.

Michalovce po tom, čo nie tak dávno utrpeli na ihrisku 1.FC Tatran príučku, skúsili zmeniť spôsob hry. Na začiatku prekvapujúco stavili na otvorenú hru. Hneď v úvode zahrávali dva rohové kopy. V 9. minúte stopér Beličák mieril po druhom zahranom do žrde. Prešovčania sa však čoskoro otriasli. Postupne prevzali iniciatívu. Domáci si s pribúdajúcimi minútami vynútili aj územnú prevahu, avšak do streleckých a gólových pozícií sa často nedostávali. Zato najväčšiu šancu otvoriť skóre mali práve oni. V 17. minúte, keď Prekop posielal center do michalovskej šestnástky, Belejíka v jej vnútri fauloval Beličák. Rozhodca ukázal nekompromisne na biely bod. Lopta z kopačky kapitána zelenobielych Šafranka len obtrela ľavú žrď Rodingerovej brány. Obraz hry sa ani po tomto momente nezmenil. Hostia bránili zavše aj deviatimi hráčmi, pritom však striehli na kontry. Po jednej z nich šancu spálil Šuster. Pri ďalších pokusoch Bačíka aj Ruskovského sa vyznamenal prešovský gólman Buchta. Po obrátke sa v šanci nepresadil Belejík, Prekop zase tesne minul. V 50. minúte Buchta bravúrne reagoval na strelu Hreška. O dve minúty mal šťastie, lebo lopta po štandardnej situácii zahranej Cifraničom z dobrých 30 metrov pečiatkovala brvno. V závere tatranci zvyšovali tlak. Striedajúci novic Takáč najprv mieril tesne vedľa, potom mu šancu prekazil v poslednej chvíli brániaci súper. Keďže pred koncom neuspel ani Zahradník a neujali sa ani dve strely Prekopa, body v derby sa delili.

1.FC TATRAN: Buchta - Houšť, J. Novák, Krajník, Baka - Šafranko (46. Katona), Prekop, Kobylík, Krohmer - T. Kaplan (58. Takáč), Belejík (78 .Zahradník)

Michalovce: Rodinger - Vajda, Beličák, Cifranič, Gerich - Ruskovský (72. Humeník), Šitov, Hreško (90. Kokočák), Devečka - Šuster, Bačík (80. Kerbčár)

POVEDALI PO ZÁPASE:

Jozef Škrlík (tréner MFK Zemplín Michalovce): „Bol to kvalitný druholigový zápas. Vedeli sme, s kým máme dočinenia, na zápas sme sa preto pripravovali dôkladne, nášho súpera sme si boli zmapovať aj v jeho generálke v Ružomberku. Chceli sme pokryť stred poľa, vypojiť tvorcu hry Kobylíka a chodiť do nebezpečných protiútokov. Myslím si, že sme predviedli dobrý, bojovný výkon. Pričinili sme sa o dobrý zápas, v ktorom sme mali aj svoje šance, a preto je získaný bod zaslúžený. “

Roman Pivarník (tréner 1. FC Tatran Prešov): „Išli sme do zápasu s tým, že ide o východniarske derby a v takýchto zápasoch nám žiadny súper nič nedaruje a chce sa na nás dvojnásobne vytiahnuť. V úvodnom polčase sa nám nedarila kombinácia, hostia skutočne vypojili Kobylíka z hry, no čo je horšie, nedokázali sme sa vyrovnať s dôrazom súpera, neskoro sme dostupovali k hráčom a nedarilo sa nám zbierať odrazené lopty. V druhom polčase sme si vytvorili drvivý tlak. Súper stál na 16-ke, odkopával lopty a spoliehal sa na brejky a štandardné situácie. Bohužiaľ my sme šance, vrátane pokutového kopu, nepremenili. “