1.FC Tatran Prešov - ŠK Aqua Turčianské Teplice 4:0 (1:0)

Góly: 9. 46. a 58. Kaplan, 76. Zlatohlavý
ŽK: 50. T. Šimko, 90. J. Šafranko
rozhodovali: Ježík - Košecký, Petríček
Návšteva: 570 divákov

Prešovčania zaslúžene rozdielom triedy zvíťazili nad posledným mužstvom tabuľky, hoci ich gólostroj sa naplno rozbehol až po zmene strán zásluhou disponovaného Kaplana. Ten sa proti Turčianskym Tepliciam blysol čistým hetrikom.

PIS.SK
V zápase 4. kola 1. futbalovej ligy, časti o udržanie, sa dočkali futbalisti Tatrana Prešov prvého jarného víťazstva. Na ich jasnom triumfe nad posledným celkom tabuľky z Turčianskych Teplíc v pomere 4:0 (1:0) má najväčšiu zásluhu autor hetriku – Tomáš Kaplan.

Domáci mali razantný vstup do zápasu. Od úvodného hvizdu rozhodcu zatlačili súpera pred jeho šestnástku a vypracovávali si jednu príležitosť za druhou. Už po 3. minútach bol prvýkrát v plnej permanencii brankár Škrobák, ktorý si poradil s volejom Josla, z následného rohu mieril Prekop hlavou tesne vedľa ľavej žrde. Prešovčania sa dočkali zaslúženého gólu už v 9. minúte, po centri Leška nikým neatakovaný Kaplan hlavou otvoril skóre zápasu. Domáci aj po góle pokračovali vo futbalovom uragáne, ďalší Kaplanov pokus zrazila v poslednej chvíli obrana hostí, Prekop z diaľky nastrelil pravú žrď Škrobákovej brány a úvodnú štvrťhodinu v znamení domácich ukončila Šafrankova hlavička, ktorú hosťujúca obrana vykopávala z bránkovej čiary. V ďalších minútach síce domáci zvolnili tempo, naďalej sa ale hra odvíjala plne v ich réžii, o čom svedčí aj pomer rohových kopov. Tých zelenobiely zahrávali v 1. polčase až 12 (ich súper iba 1), po jedenástom z nich v 32. minúte hostia opäť zachraňovali až na bránkovej čiare po streleckom pokuse Zlatohlavého. Gólu sa ale zelenobiely dočkali až tesne po zmene strán, Kobylík ideálne vysunul Kaplana a ten zoči-voči Škrobákovi nezaváhal – 2:0. Domáci bezradných hosti k ničomu nepúšťali, naďalej hrali vo vysokom tempe a blízko k ďalšiemu gólu boli po hlavičkách Belejíka i Kaplana. Prešovský útočník sa napokon vytúženého hetriku dočkal v 58. minúte, keď sa presadil v pokutovom území a zavŕšil svoj výborný výkon tretím gólom v zápase napriek tomu, že pre zdravotné problémy v týždni dva dni netrénoval. Zaslúžené víťazstvo domácich ešte prikrášlil excelentným lobom presne pod brvno v 76. minúte Zlatohlavý a domácich z osláv prvého jarného víťazstva nevyrušili ani dve záverečné štandardky v podaní hostí, ktoré boli ich jedinou útočnou aktivitou v tomto stretnutí.

KORZÁR
Zeleno bieli, ktorí tejto jari doma gól ešte nestrelili, doslova vybehli na svojho súpera. Od prvých minút sa doňho zahryzli a ten sa zo zovretia celý zápas nevyslobodil. S mohutným tlakom prišli aj šance. Po strelách dobre hrajúceho Josla a Prekopa si hostia vydýchli. Avšak už v 9.minúte sa radovali domáci. D. Leško precízne spracoval dlhý krížny pas, ušiel pravej strane a z presného centra vyťažil hlavou prvý jarný domáci gól Kaplan. Tatranci pokračovali v tempe. Hrali rýchlo, dobre kombinovali a konečne, často aj strieľali. A nie iba niekde do oblakov. Kaplanovu šancu zmarila obrana ŠK Aqua pádom dvoch hráčov do strely. Ďalšie dve, po pokusoch Šafranka a Zlatohlavého, vykopávali obrancovia spred bránkovej čiary, keď gólman hostí bol už prekonaný. Nuž a po strele Prekopa sa len pozerali, ako sa odráža od pravej žrde. Ak by bol 1.FC Tatran viedol po štvrťhodine o štyri góly, bol by to reálny odraz diania na trávniku. Prešovský gólostroj sa síce trochu zasekol, no jednoznačná prevaha pokračovala. Mužstvo z Turca prešlo za polovicu iba sporadicky, za celý zápas nevyslalo na Buchtu priamu strelu. Bolo len otázkou času, kedy prídu ďalšie prešovské góly. Prišli po prestávke. Dvomi ďalšími presnými zásahmi dosiahol hetrik Kaplan. Hostia boli po prestávke "na uterák". Často aj s dávkou šťastia ale pribúdajúce šance odvracali. Sieť ešte raz napol v 76.minúte po rohovom kope Šafranka stopér Zlatohlavý. Keď domáci P. Baran nedal z vyloženej pozície, hostia boli nakoniec radi, že obišli len so štvorgólovým prídelom.

1.FC TATRAN: Buchta - T. Šimko, J. Novák, Zlatohlavý, Josl - D. Leško, Prekop (80. Andraščík) - Kobylík (66. M. Baran), Šafranko - Kaplan (71.P. Baran), Belejík

Turč. Teplice: Škrobák - Ždimera, Kravárik, Pravňan, Kečkeš - Kempný, Letrik (63.Šibík), Jandzík (63.Schmidt), J. Koleno - Jeťko (75.Mikuška), Hrbek

Povedali po zápase:

Roman Pivarník (tréner 1. FC Tatran Prešov): „Išli sme do zápasu s tým, že nesmieme súpera podceniť. Od začiatku sme sa snažili hrať aktívne a nenechať hrať súpera. Pomohol nám aj pomerne rýchly gól a aj keď sme ďalšie šance v 1. polčase nepremenili, hrali sme aj naďalej agresívne a vytvárali sme si ďalšie a ďalšie šance, ktorým súper mohol iba ťažko odolať. Celý zápas sme odohrali vo vysokom tempe a dúfam, že nám tento výsledok pomôže. “

Ivan Šimček (tréner T. Teplíc): „Dnes domáci predvedviedli veľmi dobrý výkon, nedovolili nám prakticky nič a vo všetkých formáciách boli lepší. My sme sa dosť trápili a myslím si, že 4:0 je z nášho pohľadu ešte prijateľný výsledok, lebo celý zápas sme boli pod veľkým tlakom, s ktorým sme sa nevedeli vysporiadať. Ten tlak plynul z toho, že sme nepodržali loptu, domáci boli rýchlejší a dôraznejší. My sme robili chyby a v hre jeden na jedného sme úplne zhoreli. Futbal je aj o tom, že ak máte loptu, môžete hrať. Ak ju nemáte, musíte brániť. Domáci vyhrali zaslúžene. “