MFK Zemplín Michalovce - 1.FC Tatran Prešov - 2:0 (1:0)

ŽK: 6. Ruskovský, 43. Cifranič - 30. Zlatohlavý, 35. Leško, 44. Kaplan
ČK: 60. Leško, 80. Josl
rozhodovali: Sedlák - Bobko, Slebodník
Návšteva: 1251 divákov

Za chladného a daždivého počasia, v druhom polčase už na veľmi ťažkom teréne, ponúkli obaja aktéri regionálneho derby divákom rýchle a bojovné predstavenie. Domáci už v 5. min viedli 1:0, keď sa najlepšie zorientoval Bačík, v závere poistil víťazstvo lobom pod hosťujúceho gólmana Tomovčík. Domáci mali počas celého zápasu viac z hry a mohli zvíťaziť aj vyšším rozdielom, ale súper sa dobre brániť.

PIS.SK
Úvodnými stretnutiami dnes odštartovala nadstavbová časť 1. futbalovej ligy v skupine o záchranu. Prešovskí futbalisti sa na úvod jari predstavili vo východniarskom derby v Michalovciach, odkiaľ sa ale po prehre 0:2 (0:1) vracajú bez bodu.

Prakticky prvá strela zápasu priniesla gól, o ktorý sa postaral domáci Bačík. Na pomerne ťažkom teréne sa v ďalších minútach hral kvalitný futbal, ktorý ale v neprospech hostí negatívne ovplyvnili dve vylúčenia. Najprv sa v 62. minúte musel po druhej žltej karte pod sprchy porúčať Leško, sedem minút pred koncom ho za faul nasledoval predčasne do šatní Josl. Prešovčania v oklieštenom zložení už na vyrovnanie príliš pomýšľať nemohli, naopak výsledok zápasu pečatil v poslednej minúte Tomovčík. Novému trénerovi zelenobielych Romanovi Pivarníkovi sa tak premiéra na prešovskej lavičke nevydarila, možnosť na reparát majú jeho zverenci o týždeň, keď v prvom tohtoročnom domácom zápase privítajú Podbrezovú.

KORZÁR
Vo východoslovenskom derby sa história opäť raz opakovala. Ambiciózny Prešov mal v Michalovciach viac z hry, prevahu si dokázal vynútiť aj s deviatimi hráčmi v poli, no znovu prehral. Platí to už od 30. mája 1990, kedy Tatran naposledy v Zemplíne zvíťazil...

Už po polminúte hry mali možnosť hostia, keď brankárovi Žofčákovi vypadol center z rúk, no bez úspechu. Zahrmelo však na opačnej strane, keď v piatej minúte prešiel Beličákov center z pravej strany cez prešovskú defenzívu až k voľnému Bačíkovi, ktorý zblízka prekonal Buchtu. Po tomto momente Tatran zvýšil aktivitu a hneď z protiútoku nebezpečne vystrelil Šafranko, ale Žofčák jeho jedovku vyškriabal nad brvno. V 12. minúte nebezpečne prenikol po ľavej strane prešovský Záhradník, jeho center spred opustenej brány stihol Devečka odvrátiť do bezpečia. Zanedlho po centri Kobylíka pálil Kaplan volejom vedľa. V ďalšom priebehu zápasu sa hra na ťažkom teréne odvíjala v strede poľa a až v predposlednej minúte po úniku domácej dvojice Ruskovský a Bačík mohli domáci zvýšiť. Po prestávke sa hral lepší futbal, hoci kombinácie na poriadne rozmočenom teréne boli takmer nemožné. V 62. minúte fauloval hosťujúci Leško domáceho Jevlanova a keďže videl už druhú žltú kartu, musel ihrisko predčasne opustiť. Domáci mohli už o štyri minúty zvýšiť, keď Bačík spätne našiel Jevlanova, ktorého prízemnú strelu k žrdi vyškriabal Buchta na roh. Prešov si aj o desiatich dokázal vynútiť prevahu, no bez výraznejšieho úspechu v koncovke. Šance Tatrana na bodový zisk sa takmer vynulovali v 83. minúte, keď Josl fauloval prenikajúceho Aľušíka a automaticky uvidel červenú kartu. Ani dvojnásobná strata Tatran nezlomila a naďalej húževnato brániace Michalovce tlačil V 85. minúte pálil nad Prekop a v 88. minúte mieril Belejík po rohu nad. Rozhodnutie padlo až v 90. minúte, keď si skúsený Tomovčík vychutnal ďaleko z brány vybehnuvšieho Buchtu a parádnou strelou stanovil konečné skóre. To mohli domáci zvýšiť v nadstavenom čase, keď po ruke jedného z prešovských obrancov nariadil rozhodca Sedlák pokutový kop, ktorý však neskôr nepochopiteľne odvolal.

Michalovce: M. Žofčák - Uhľár, Cifranič, Beličák, Devečka - Ruskovský (80. Šitov), Tomovčík, Čavojský, Murinčák - Jevlanov (67. Aľušík), Bačík (89. Dobiáš)

1.FC TATRAN: Buchta - T. Šimko (78. Haničák), Zlatohlavý, Piter-Bučko, Josl - Leško, Šafranko, Prekop, Kobylík (87. J. Novák) - Záhradník (31. Belejík), Kaplan